biobasen - stawy kąpielowe

Budowa stawu kąpielowego krok po kroku

Staw kąpielowy, to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Przydomowe stawy zyskują na popularności. Zastanówmy się więc jak przebiega budowa stawów kąpielowych i jak się do niej przygotować w chwili, w której zamarzymy mieć własny biobasen.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak przygotować się do budowy stawu?
  • czy do budowy stawu kąpielowego potrzebne jest pozwolenie?
  • jak przebiega budowa stawu kąpielowego?
  • ile kosztuje budowa stawu kąpielowego?
  • ile trwa realizacja stawu?

Budowa stawów kąpielowych – jak przygotować się do budowy?

Przygotowując się do budowy stawu należy zapoznać się z europejskimi zaleceniami i normami dotyczącymi stawów kąpielowy (FLL).

Normy, to zbiór wieloletnich doświadczeń i badań branży. Zostały w nich zawarte wszystkie niezbędne informacje dotyczące poprawnej budowy stawów kąpielowych wszystkich typów. Znajomość przepisów przez inwestora umożliwia kontrolę zarówno projektanta jak i firmy wykonawczej, a sam wykonawca otrzymuje podstawową wiedzę na temat stawów.

Następny krok to wybór doświadczonego projektanta, który zna i stosuje normy branżowe oraz przeprowadzi inwestora przez przepisy budowlane i badanie wody. Badanie wody zasilającej i analiza wyników jest podstawą dobrze zaprojektowanego systemu naturalnego uzdatniania, to podstawa czystej wody i zadowolenia użytkowników.

Pozwolenie na budowę stawu kąpielowego – czy jest potrzebne?

Pozwolenie na budowę stawu będzie potrzebne w zależności od wielkości lustra wody. Staw o powierzchni do 50m2 może być zbudowany na zgłoszenie, większe stawy wymagają pozwolenia na budowę. (Stan prawny na rok 2020).

Jak przebiega budowa stawu?

Jeśli mamy już projekt (nasza firma wykonuje projekty stawów kąpielowych) możemy przystąpić do budowy stawu. Inwestor ma teraz dwie możliwości:

  • Pierwsza – inwestor może zbudować staw metodą gospodarczą, przy naszym wsparciu jako producenta i dostawcy systemu uzdatniania.
  • Druga – to wykonanie stawu na podstawie naszego projektu przez przeszkolonych wykonawców.

W obydwu przypadkach budowa stawu kąpielowego przebiega podobnie. Na początku naturalny basen zostaje wytyczony w ogrodzie zgodnie z koncepcją ogrodu. Następnie rozpoczynają się prace ciężkie polegające na prawidłowym wykopaniu niecki. Precyzyjnie wykonany wykop zaoszczędzi koszty związane z zasypywaniem niepotrzebnych przestrzeni. Ręcznie można wykopać fundamenty pod mury oporowe, jeśli projekt takie przewiduje. Należy zamontować spust denny i rurę, która połączy go z komorą techniczną.

budowa stawów kąpielowych

fot. biobasen .pl | Budowa stawu kąpielowego – wykop

Teraz możemy przystąpić do izolacji wykopu za pomocą membrany epdm Firestone Pond Gard. Nasz wypracowany sposób na szczelność zakłada budowanie infrastruktury basenu na membranie epdm, dzięki temu oszczędzamy na kosztach robocizny i materiałów.

Po ułożeniu membrany epdm należy ją zabezpieczyć geowłókniną i można na niej stawiać mury oporowe strefy kąpielowej.

Budowa stawu kąpielowego krok po kroku - biobasen membrana EPDM Firestone

fot. biobasen .pl | Membrana EPDM – budowa stawu kąpielowego

fot. Biobasen .pl | Budowa stawu kąpielowego – spust denny.

Mury są budowane z bloczka szalunkowego, który zostaje uzbrojony i wypełniony betonem. W trakcie powstawania murów należy obsadzić skimery oraz puszki do lamp oświetlających strefę kąpielową. Zalane betonem bloczki można wytynkować, obłożyć kamienną lub drewnianą dekoracją.

budowanie stawu kąpielowego - budowa biobasenu

fot. biobasen .pl | Budowa stawu kąpielowego – mury.

Na tym etapie robimy przerwę technologiczną związaną z dostatecznym utwardzeniem się betonu. Po około 10 dniach można przystąpić do obsypania ziemią murów i profilowaniu strefy regeneracyjnej. Profilowanie warto skorelować z wytyczeniem i wypoziomowaniem zapory kapilarnej, która również spełni rolę kotwicy dla izolacji z epdm. Na wyprofilowany w ziemi filtr hydrobotaniczny i filtr glebowy układamy izolację, wywijając ją na zaporę kapilarną.

Teraz w zaprojektowanym miejscu, zazwyczaj pod pomostem, możemy zainstalować komorę filtracyjną, a na membranie układamy orurowanie techniki filtracyjnej, które będzie rozprowadzać wodę oczyszczoną przez komorę.

Na tym etapie możemy do połowy wypełnić wodą nieckę kąpielową. Zabieg ten pozwoli przyśpieszyć procesy samooczyszczania się wody.

Kolejny etap budowy to wypełnienie filtrów glebowych i filtrów hydrobotanicznych. W tym celu należy wysypać złoża sorpcyjne typu CAXIT. Złoża te są komponowane na podstawie badań wody, na etapie projektowym.
W tym samym czasie dolewamy wodę i sadzimy rośliny podwodne oraz szuwarowe.

Po wypełnieniu całego stawu wodą, zbudowaniu pomostu możemy uznać że etap budowy został zakończony. Dla doświadczonego wykonawcy czas realizacji etapu budowlanego to ok 3-4 tygodni. Czas wykonania jest oczywiście uwarunkowany dostępnością placu budowy, strukturą podłoża czy pogodą.

Teraz rozpoczyna się etap rozruchu filtracji biologicznej. Celem tego ważnego etapu jest doprowadzenie do silnego wzrostu roślin i ustabilizowanie równowagi biologicznej. Należy skupić się na dobrej pielęgnacji stawu, przede wszystkim nawożeniu roślin wodnych. Staw w tym czasie może być normalnie użytkowany, choć czasami występują zmętnienia wody, wzrost glonów itp. Na rozruch warto przeznaczyć pierwszy pełny sezon użytkowania.

Na zdjęciach poniżej widać jak zmienia się staw w czasie pierwszego sezonu. Przebieg tego procesu świadczy o poprawnym i stabilnym rozwoju biocenozy w stawie kąpielowym.

Na każdym etapie rozruchu można korzystać z biobasenu.

 

  • Staw 2 tygodnie po napełnieniu.
staw kąpielowy - biobasen

fot. biobasen .pl | Budowa stawu kąpielowego – 2 tygodnie po napełnieniu.

 

  • Staw około 4 tygodni po zakończeniu budowy

 

  • Staw ok  3 miesiące po zakończeniu budowy

 

biobasen sposób na czystą wodę w stawie kąpielowym

fot. Biobasen .pl | Staw kąpielowy w fazie rozruchu.

 

  • Staw 4,5 miesiąca po zakończeniu budowy.

 

Ile kosztuje budowa stawu kąpielowego?

Wielu inwestorów pyta – ile kosztuje budowa stawu kąpielowego? Niestety nie ma prostej odpowiedzi ta to pytanie. Koszty budowy stawu zależą od m.in typu stawu i wielu innych czynników. Cenę biobasenu mogą podnieść wyszukane materiały wykończeniowe. Można przyjąć, że dobrze wykonany staw typu III – spełniający zalecenia FLL będzie kosztował od 950 złotych za metr kwadratowy lustra wody.

zobacz również:

Zapytaj nas o budowę stawu na Twojej działce. Zapraszamy do kontaktu.

Kontakt