Filtry biologiczne w stawie kąpielowym, budowane w strefie regeneracyjnej biobasenu.
Filtr hydrobotaniczny to taka część strefy regeneracyjnej stawu kąpielowego w której rośliny podwodne zostały tak obsadzone, aby mogły w znaczącej mierze “wyjadać” składniki pokarmowe, tzw biogeny, z wody. Dzięki temu na zasadzie konkurencji ogranicza się wzrost glonów.
Filtr mineralno-roślinny to bardziej skomplikowane urządzenie, które znajdujemy w strefie regeneracyjnej stawów. Jak sama nazwa wskazuje przy uzdatnianiu wody do kąpania biorą udział różnego rodzaju złoża filtracyjne, pochodzenia naturalnego oraz rośliny i tzw biofilm. Rośliny wodne swymi korzeniami wraz z organizmami tworzącymi biofilm pochłaniają składniki pokarmowe z wody. Dodatkowo substraty mające właściwości sorpcyjne i neutralizują związki fosforu rozpuszczone w wodzie, tak by stały się mało przyswajalne.
Bardzo często stosowane jest połączenie filtra hydrobotanicznego i mineralno roślinnego w tej samej strefie regeneracyjnej.
Filtr substratowy jest to najbardziej zaawansowany filtr. Jego skuteczne działanie wynika z umiejętnego dobrania substratów, które pochłaniają lub neutralizują składniki odżywcze z wody w stawie kąpielowym. Olbrzymie znaczenie ma również optymalny przepływ wody przez takie złoże. Dzięki dobrze dobranym przepływom biofilm staje się efektywnym konkurentem dla glonów.