Od lat 80 XX wieku, powstawały różnego rodzaju zbiorniki do kąpania z wodą uzdatnianą w sposób naturalny. Doświadczenia projektantów i wykonawców stawów kąpielowych zrzeszonych w organizacjach branżowych takich jak np.: IOB, PSNWK oraz rozwój technologii spowodowało podział stawów kąpielowych na pięć typów.
Podział ten znalazł odbicie w normach branżowych ( FLL, Önorm. itp. )
Typy porządkują rynek biobasenów i pozwalają na dopasowanie oferty budowniczych stawów kąpielowych do potrzeb i wymagań inwestorów chcących korzystać z uroków kąpieli w harmonii z naturą.
Typ 1 Staw ekstensywny “NATURA”
Stosunek strefy regeneracyjnej do kąpielowej minimum 60 : 40.
Wielkość stawu kąpielowego nie mniej niż: 120m2
Pierwsze, jakie powstawały, bez żadnej techniki. Zbiorniki uszczelnione, tak aby nie dostawały się do nich wody gruntowe. Procesy samooczyszczania się wody podobne jak w naturalnych jeziorach, czyli poprzez działanie zooplanktonu, roślin wodnych oraz sedymentacje. Stawy typu 1. są podatne na okresowe występowanie nieprzejrzystej wody i zakwity wody. Niskie koszty budowy, brak zapotrzebowania na energię, wysokie nakłady na pielęgnacje ( np. okresowe odmulanie). Aktualnie rzadko budowany.
Typ 2 Staw z wymuszonym obiegiem wody “BLISKO NATURY”
Stosunek strefy regeneracyjnej do kąpielowej minimum 50 : 50
Wielkość stawu kąpielowego nie mniej niż: 100m2
Ten rodzaj stawu kąpielowego jest wyposażony w małą pompę obiegową, która powierzchniowo poruszając wodę w zbiorniku i przepuszczając ją np. przez filtr hydrobotaniczny przyśpiesza i wzmacnia procesy samooczyszczania się wody.
Może występować okresowe zmętnienie wody. Stosunkowo niskie nakłady na budowę tego typu kąpieliska. Niskie zapotrzebowanie na energię, konserwacja co najmniej 2 razy w roku.
Typ 3 Staw ze skimerem i odpływem dennym “NATURALNA RÓWNOWAGA”
Stosunek strefy regeneracyjnej do kąpielowej minimum 40 : 60.
Wielkość stawu kąpielowego nie mniej niż: 80m2
Najczęściej obecnie budowany typ stawu kąpielowego. Posiada wiele rozwiązań technicznych. Obieg wody zasilany jest dość mocną pompą. Woda ze strefy kąpielowej dostaje się poprzez skimer i odpływ denny do komory technicznej w której poprzez system gąbek, koszy ssawnych i osadników woda jest oczyszczana z zanieczyszczeń mechanicznych. W komorze występuje duże nagromadzenie zooplanktonu w postaci między innymi dafni. Tak wstępnie oczyszczona woda podawana jest do strefy regeneracyjnej, która zwykle składa się z dwóch rodzajów filtrów, z filtra hydrobotanicznego i filtra mineralno roślinnego.
Średnie zapotrzebowanie na energię, konserwacja doraźna.
Typ 4 Biobasen “TECHNIKA I NATURA”
Stosunek strefy regeneracyjnej do kąpielowej minimum 40 : 60.
Wielkość biobasenu nie mnij niż: 60m2
Pierwszy ze stawów kąpielowych nazywany również Biobasenem. Podobne zasady działania jak w 3 typie stawu. Zasadnicza różnica polega na częściowym lub całkowitym rozdzieleniu strefy kąpielowej od regeneracyjnej. Do głosu dochodzą rozwiązania techniczne, oparte na sorbcji fosforanów. Mniejszą choć ciągle istotną rolę filtracyjną mają rośliny i zooplankton . Pojawiają się automatyczne dozowniki i sondy.
Stosunkowo duże zapotrzebowanie na energię, konserwacja częściowo zautomatyzowana.
Typ 5 Biobasen “TECHNIKA”
Stosunek strefy regeneracyjnej do kąpielowej minimum 30 : 70.
Wielkość biobasenu nie mniej niż: 50m2
Są to bardzo zaawansowane technologicznie zbiorniki. tzw naturalne baseny. Ich budowa pochłania zwykle duże nakłady finansowe. Zbudowane z 2 połączonych ze sobą zbiorników gdzie jeden stanowi strefę kąpielową a drugi to filtr substratowy. Te dwa zbiorniki mogą być na różnych poziomach. Rośliny, o ile jeszcze występują stanowią tylko część dekoracyjną i nie odgrywają żadnej roli w filtracji wody kąpielowej. Większość procesów jest zautomatyzowana.
Duże zapotrzebowanie na energię, konserwację wykonują roboty sprzątające.