Podróżując zawsze zwracam uwagę na ciekawe rozwiązania związane z wodą w krajobrazie i jej retencją. Będąc w Berlinie wszyscy zainteresowani bioretencją powinni koniecznie odwiedzić Plac Poczdamski, gdzie funkcjonuje jedno z pierwszych tego typu założeń w Europie.
Układ zagospodarowania wody opadowej został niemal wpleciony w tkankę miasta. Woda deszczowa została potraktowana jako element urbanistyczny z wykorzystaniem jej jako cennego zasobu potrzebnego do poprawy jakości życia ludzi w mieście. Układ został zaprojektowany przez Atelier DREISEITL
i składa się z kilku głównych elementów:
Dzięki wykorzystaniu do retencji dachów oraz zbiorników krajobrazowych woda jest gromadzona w miejscu powstania opadu. Część zgromadzonej wody wykorzystuje się, jako tzw. wodę szarą do spłukiwania toalet w budynkach oraz podlewania zieleni.
Woda pozostająca w otwartych zbiornikach, kanałach czy kaskadach przede wszystkim jest elementem adaptacji do zmian klimatu, dając usługi środowiskowe takie jak:
Taki sposób gospodarowania deszczówką, poprzez retencjonowanie wody w miejscu powstania opadu i wykorzystanie ewapotranspiracji intensyfikuje tzw. mały obieg wody w środowisku oraz niemal w 100% ogranicza spływ powierzchniowy deszczówki. Woda w zbiornikach krajobrazowych poddana jest naturalnemu uzdatnianiu poprzez kruszywa filtracyjne, filtry mineralno-roślinne oraz hydrobotaniczne.
Zapraszam do obejrzenia zdjęć.