Pielęgnacja stawów kąpielowych
Systematyczna i prawidłowa pielęgnacja stawu kąpielowego jest istotna dla dobrego funkcjonowania zbiornika i utrzymania czystej wody.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak dbać o rośliny w stawie kąpielowym
- filtrowanie wody w stawie
Oczywiste jest, że inaczej pielęgnujemy staw w poszczególnych porach roku. Użytkownicy stawu często nie wiedzą, że naturalnie uzdatniany zbiornik kąpielowy ma inne wymagania pielęgnacyjne zaraz po budowie, a inne w okresie długoletniego funkcjonowania.
Biocenoza biobasenu jest niestabilna po jego napełnieniu
Musimy pamiętać o tym, że nasz biobasen to żywy organizm. Biocenoza, nawet dobrze zaprojektowanego stawu kąpielowego przez doświadczonego projektanta zaraz po nalaniu wody – jest bardzo niestabilna. Mogą wystąpić okresowe zmętnienia wody. Część roślin wodnych i repozycyjnych wypadnie, a glony nitkowate będą chciały zająć ich miejsce.
- W tym okresie powinniśmy skupić się na ochronie i wzmocnieniu roślin wodnych. Ważne jest zastosowanie dobrych nawozów, które nie powinny zawierać fosforu.
- Należy ograniczyć intensywne falowanie wody, które może utrudniać korzenienie się roślin podwodnych i szuwarowych.
- Trzeba jak najczęściej usuwać z wody, najlepiej mechanicznie (np. okręcając je na specjalnie przygotowany kijek) powstałe glony nitkowate.
- Warto dokonać zaszczepienia pożytecznych organizmów (zooplankton) w stawie za pomocą wlania wody z naturalnego jeziora lub rzeki. Stosujemy również preparaty bakteryjne, wspomagające powstanie biofilmu. Konieczna jest kontrola twardości wody (kH) i pH oraz korygowanie złych parametrów.
Filtrowanie wody w stawie zaprojektowanym przez naszą firmę, odbywa się za pomocą opatentowanej i produkowanej przez nas komory filtracyjnej. Zalecamy regularne czyszczenie mat pionowej filtracji, siatek koszy ssawnych i kosza skimera. Warto, aby ten etap pielęgnacji trwał nawet cały pierwszy sezon, lub do momentu intensywnego rozrośnięcia się roślin w strefach regeneracyjnych. Pozwoli to na solidną stabilizację biotopu.
Pielęgnacja stawu kąpielowego w zależności od pory roku
Pielęgnację dojrzałego stawu możemy podzielić na okresy związane z porami roku.
Wiosna:
- Musimy badać podstawowe parametry wody (pH i KH) w razie potrzeby ustabilizować pH na poziomie 7-9 stopni a twardość węglanową na poziomie powyżej 5 stopni niemieckich.
- Usunąć osady denne, martwe liście roślin szuwarowych, oczyścić z glonów i zalegających liści strefę kąpielową i regeneracyjną.
- Jeśli temperatura wody przekroczy 10 stopni Celsjusza możemy zastosować preparaty z bakteriami stawowymi i powinniśmy aplikować specjalne nawozy intensyfikujące wzrost roślin wodnych.
- Zbadać poziom fosforu w wodzie i w razie potrzeby zastosować preparaty wiążące biogeny (Caxit, Caxit F).
- Oczyścić komorę filtracyjną, wypłukać pod bieżącą wodą (nie myjką ciśnieniową) maty i siatki filtracyjne oraz worki ze złożem sorbcyjnym.
Lato:
- W środku sezonu kąpielowego badamy parametry wody. W razie potrzeby sprawdzamy stan czystości mat filtracyjnych, regularnie usuwamy zabrudzenia ze skimera.
- Warto obserwować staw i odstraszać dzikie ptactwo a szczególnie kaczki, które są w stanie swoimi odchodami podnosić stężenia fosforu w wodzie.
- Na bieżąco usuwamy obumarłe liście roślin wodnych i przekwitnięte kwiaty lilii wodnych.
- Należy uzupełniać poziom wody w stawie, powstały w wyniku odparowania i wychlapania w czasie użytkowania. Zbyt niski poziom wody może wpłynąć na złe działanie skimera.
- Jeśli nastąpi wzrost glonów nitkowatych warto je usuwać ale tylko w sposób mechaniczny (podbieraki, kołowrotki).
- Usunięte glony należy pozostawić na jakiś czas na brzegu biobasenu. Umożliwi to powrót do toni wodnej, różnych pożytecznych organizmów stawowych chroniących się między glonami.
Zima:
- Po sezonie kąpielowym warto zbadać parametry wody i w razie potrzeby wyregulować pH i KH.
- Ważnym zabiegiem jest neutralizacja biogenów za pomocą specjalnych preparatów (Caxit). Pamiętajmy, że procesy biologiczne zimą wyhamują, a nadwyżkę składników pokarmowych szybko zagospodarują glony, które rosną nawet zimą.
- Przed wyłączeniem obiegu wody trzeba dokonać serwisu pomp. Serwis taki powinien polegać na wyczyszczeniu wirnika z powstałych osadów i kamienia kotłowego. Zabieg taki znacznie przedłuży żywotność i sprawność pomp.