biobasen - stawy kąpielowe

Lilie wodne w stawie kąpielowym

Inwestorzy którzy decydują się na naturalnie oczyszczany staw kąpielowy, a odrzucają baseny z dezynfekowaną, chlorowaną wodą w większości chcą posiadać w swoim kąpielisku pięknie kwitnące lilie wodne.

Nenufary rzeczywiście są bardzo efektownymi roślinami o kwiatach w wielu kolorach, ale przede wszystkim są ważnym elementem biologicznej filtracji. Lilie wodne najczęściej w biobasenach są sadzone w strefach regeneracyjnych stawu, przede wszystkim w filtrach hydrobotanicznych.

Filtry hydrobotaniczne, to najprostsze do wykonania strefy w których możemy uzdatniać wodę. Należy pamietać że czas przepływu przez taki filtr powinien być stosunkowo długi, a woda musi być wstępnie oczyszczona mechanicznie na przykład w komorach filtracyjnych i wstępnie pozbawiona biogenów. W tym celu w filtrach hydrobotanicznych umieszczamy dysze napływowe obsypane specjalnym kruszywem filtracyjnym, wiążącym związki fosforu.

Lilie wodne – zalety stosowania w stawie

  1. efektowny wygląd
  2. zagłuszanie niechcianych glonów
  3. stanowią schronienie dla owadów, płazów i gadów
  4. silnie rozrośnięte mocno konkurują z glonami o składniki pokarmowe rozpuszczone w wodzie
  5. niewielki koszt przy sadzeniu (1 sadzonka nawet na 4m2 powierzchni filtra)

Budując filtry hydrobotaniczne z liliami wodnymi należy pamiętać o tym, że rośliny te w strefie kłaczy lubią specyficzne warunki, dzięki stosowaniu odpowiednich barier półprzepuszczalnych (CAXIT B) tworzymy im wyśmienite warunki. Następnie dzięki odpowiedniej pielęgnacji i nawożeniu –  lilie wodne szybko rosną i przyczyniają się do dobrej jakości wody w biobasenie. W bujnych i zdrowych roślinach schronienie znajdują płazy oraz mnogość gatunków owadów. Często na liściach lilii wodnej możemy zauważyć wylinki ważek.

Wylinka ważki na liściu lilii wodnej

Inwestorzy maja do wyboru kilka gatunków o rożnych kolorach kwiatów ale i dekoracyjnych liściach. My w naszych projektach wykorzystujemy takie odmiany lilii wodnych jak:

  1. Sunny Pink
  2. Gonnere białe
  3. Mayla ciemno-rózowa
  4. Almost black czerwona ciemna
  5. Double yellow

 

Należy wiedzieć, że wyznacznikiem dobrze zaprojektowanego i wybudowanego stawu kąpielowego są zdrowe i mocno rozwinięte rośliny wodne w takim biotopie.

Lilie wodne w stawie kąpielowym - biobasen

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji lilie w naszych stawach kąpielowych obficie kwitną już w pierwszym sezonie wegetacyjnym.

Kontakt